Masaż Shantala: Opis
Masaż Shantala to podstawa rozwoju dziecka. Główną rolę odgrywa tu dotyk, który stanowi jeden z najbardziej rozwiniętych zmysłów człowieka. W czasie trwania masażu rozwija się więź emocjonalna pomiędzy osobą masującą a dzieckiem. Istotną zaletą stosowania tej techniki masażu jest to, że niemowlę w czasie kontaktu sensorycznego rozwija kilka zmysłów na raz. W czasie dotyku poznaje ono na nowo dotyk, głos i zapach opiekuna. Uczy się ono także granic swojego ciała. Dotyk jest najbardziej uniwersalnym zmysłem i rozwija się najwcześniej. Ułatwia on wydzielanie w mózgu takich substancji chemicznych, jak np. hormon wzrostu. To z kolei prowadzi do przyspieszenia rozwoju fizycznego. Dodatkowo wspomnieć należy, że u noworodka i niemowlęcia czucie stanowi podstawę komunikacji z otoczeniem, a badania naukowe potwierdzają, że im więcej kontaktów fizycznych małego dziecka z ciałem matki, tym większe przywiązanie, a co za tym idzie lepszy rozwój psychoruchowy dziecka.
Masaż Shantala zalecany jest już od pierwszych dni życia dziecka. Składa się na niego delikatny dotyk, który opiera się na wykonywaniu ruchów głaskania w odpowiedniej sekwencji. Rozpoczyna się go od klatki piersiowej, stopniowo przechodzi się do rączek, brzuszka, nóżek, pleców, twarzy. Zakończony jest delikatną formą gimnastyki.
Masaż jest doskonałą formą terapii u dzieci z nieprawidłowym rozwojem psychoruchowym. Przynosi dobre rezultaty w przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, czy zespołem Downa.
Do efektów zastosowania tej techniki masażu zaliczamy wyciszenie i uspokojenia pobudzonego malucha, wspomaganie pracy Ośrodkowego Układu Nerwowego i nerwów obwodowych, układu oddechowego. Ma także właściwości przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i rozluźniające.
Tego typu masaże wykonywane są także u dorosłych. Pomagają one w odprężeniu tym, którzy zmęczeni są codzienną pracą. Zapewniają chwilę spokoju i wytchnienia.